Korsisaaren mukavalla kyydillä päiväreissulle Kukkamarkkinoille.
Kukkamarkkinat ovat jo pitkään olleet Viron merkittävin puutarhatapahtuma ja kesäkauden avaus. Kaupungin kadut täyttyvät erilaisista puutarhakasvien, kukkien, käsitöiden, vaatteiden ja elintarvikkeiden myyjistä. Mukana on satoja kauppiaita, jokainen löytää varmasti jotain ostettavaa.
Mikä parasta, koska matkustamme linja-autolla, ei ostoksia tarvitse raahata mukana laivalla tai pelätä, etteivät ne mahtuisi autoon. Kukkamarkkinoilla on yleensä ollut hyviä tarjouksia, jotka on suunnattu vain markkinakävijöille.
Kukkamarkkinoilla on myös perinteisesti ollut myös monipuolista oheisohjelmaa, joten markkinoilla viihtyy koko perhe, vaikka kaikilla ei olisikaan viherpeukaloita.
Tallinnasta jatkamme suoraan markkinoille, jossa ostosaikaa on varattu runsaasti. Paluumatkalla Türista Tallinnaan voi halutessaan jäädä Tallinnan keskustaan ostoksille ja kulkea omin neuvoin D-terminaaliin. Huomioithan kuitenkin, että laivaan nousu päättyy klo 19.10 ja jokaisen tulee huolehtia ajoissa paikalle saapumisesta.
Muistathan ennen matkaa tutustua Ruokaviraston ohjeisiin kasvien ja kasvituotteiden tuonnista yksityiskäyttöön.
129 €/henkilö – sisältää bussikuljetukset, laivamatkat ja sisäänpääsymaksun markkinoille
Voit lisämaksusta ostaa ruokailut laivalla valintasi mukaan. Aterioita ei ole mahdollista lisätä tilaukseen jälkikäteen. Laivalta ruokailujen ostaminen onnistuu vain, jos kattauksessa on paikkoja vapaana.
Menomatkalla 19,50 € – buffetaamiainen Paluumatkalla 30,50 € – Delight Buffet
Täytäthän laivayhtiöta varten matkalle lähtijöiden nimet ja syntymäajat tilauksen yhteydessä. Musita varata mukaan matkalle virallinen henkilötodistus (passi tai henkilökortti)
Helsingissä kuljettaja jakaa jokaiselle matkustajalle matkaliput laivaan. Mikäli olet varannut aterioita, näkyvät varaukset matkalipullasi. Matkustajat siirtyvät laivaan terminaalin kautta. Linja-autoon voi jättää tavaroita, joita ei tarvitse laivalla.
Tallinnassa linja-auto ja kuljettaja odottavat matkustajia D-terminaalin edessä, josta matka jatkuu kohti Türin kukkamarkkinoita. Ajoaika Tallinnasta Türiin on noin 1,5 tuntia.
Ennen markkinoille saapumista kuljettaja jakaa kaikille sisäänpääsyliput.
Kukkamarkkinoiden aikana voi viedä ostoksia linja-autolle, joka on pysäköitynä alueelle koko päivän. Tavaroiden vientiajoista sovitaan yhdessä kuljettajan kanssa.
Kukkamarkkinoiden jälkeen on mahdollista jäädä Tallinnan keskustaan ostoksille, kun auto siirtyy D-terminaaliin lähtöselvitykseen. Jokaisen matkustajan tulee kuitenkin huolehtia itse siitä, että ehtii laivaan. Laivaan nousu päättyy klo 19.10.
Kotimatkalle Länsiterminaalista lähdetään samaa reittiä kuin satamaan tultaessa heti kun kaikki matkustajat ovat kyydissä.